Протягом кількох місяців українці стикаються із безперервним зростанням цін на більшість продуктів харчування та бакалійних товарів. За даними Державної служби статистики, річний рівень інфляції в Україні у 2024 році досяг 12 відсотків, повідомляє «УНІАН».
Підпишись на Hyser.com.ua в Google News! Тільки найяскравіші новини!
ПідписатисяПримітно, що ціни на продукти харчування зросли на 14%, що суттєво обтяжило бюджети багатьох громадян. Минулого року найбільше подорожчали овочі – понад 48%. Вершкове масло подорожчало майже на 34%, а олія — приблизно на 21%.
Різке зростання цін також спостерігалося у молочних продуктах: молоко подорожчало майже на 19%, хліб – більш ніж на 18%, фрукти – більш ніж на 16%. Ціни на сир також зросли більш як на 16%. Вартість яєць, які українці нещодавно охрестили «золотими» через різке зростання цін, зросла на понад 13%. Аналогічно подорожчали алкогольні напої та тютюнові вироби. Риба та рибопродукти подорожчали на 13%.
Крім цього, комуналка подорожчала майже на 20%, що багато в чому було зумовлено суттєвим підвищенням тарифів на електроенергію у червні з 2,64 грн. до 4,32 грн. за кВт·год. Послуги охорони здоров'я зросли більш як на 13%, а транспортні витрати зросли на більш ніж 7%. Освітні послуги також зросли на 12%, а також послуги ресторанів та готелів, які зросли більш ніж на 13%. Послуги зв'язку також стали дорожчими, їх вартість зросла більш ніж на 9%.
На жаль, ці негативні тенденції продовжилися у січні, коли звіти вказували на щоденне зростання цін на огірки, буряки, капусту, гречку та інші популярні товари. Більше того, вартість послуг мобільного зв'язку також зросла нового року, оскільки всі українські оператори мобільного зв'язку підняли свої ціни.
Економіст Олег Пензін, член Економічного дискусійного клубу, зазначає, що найбільш значне зростання цін відбулося на основні продукти, такі як овочі, хліб, макарони та крупи, тоді як дорожчі продукти, такі як м'ясо, виросли лише незначно.
Однією з головних причин зростання цін на продукти харчування експерти називають неврожай попереднього року через сильну спеку та посуху. Це призвело до зниження врожайності картоплі на 30%, що, природно, скоротило загальну пропозицію на ринку та призвело до зростання цін. Пензін підкреслює, що є менш очевидні чинники.
Також опитування Центру Разумкова показало, що 44% українців тепер обирають дешевші продукти харчування, приділяючи менше уваги якості. Така зміна споживчої поведінки, викликана зниженням реальних доходів, призвела до зростання попиту на дешевші товари, що у свою чергу прискорює зростання цін у цьому сегменті.
У міру того, як люди переходять із категорії із середнім доходом у більш бюджетний сегмент, попит на доступні продукти харчування зростає, що ще більше підштовхує ціни на основні продукти харчування, такі як хліб та картопля. У цьому контексті продовольча інфляція непропорційно впливає на людей з обмеженими фінансовими ресурсами, що підтверджує ідею, що бідні несуть на собі основний тягар інфляційного тиску.
Крім цього, Андрій Пишний, голова НБУ, заявив, що в перші місяці цього року може спостерігатися подальше зростання цін через наслідки минулорічних низьких урожаїв, що зберігаються, і зростання собівартості продукції. НБУ очікує, що інфляція досягне 8,4% у 2025 році, а пік очікується у другому кварталі. Однак до середини року очікується, що інфляція почне знижуватись.
Фактори, які сприяють продовженню інфляції, включають неврожаї, вищі ціни на електроенергію, підвищення тарифів на транспортування газу та електроенергії для підприємств, можливі відключення електроенергії, девальвацію гривні, зростання цін на сировину та скорочення ринку праці.
Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин прогнозує, що 2025 рік принесе багато проблем, оскільки ціни на овочі, фрукти та зернові залишаться високими, доки новий урожай не принесе полегшення. Він очікує, що середньомісячна інфляція сягне 13%, хоча до кінця року вона може знизитися до 9%.
Шевчишин також підкреслює роль зростання ціни паливо та його впливом геть логістику і виробничі витрати. Січневе підвищення тарифів на розподілення електроенергії для підприємств, а також потенційне підвищення тарифів Укрзалізниці на вантажні перевезення можуть ще більше сприяти зростанню цін.
Також війна в Україні призвела до тимчасового заморожування підвищення тарифів на комунальні послуги, таких як гаряча вода, опалення та газ. Однак Шевчишин попереджає, що тільки-но війна вщухне, міжнародні партнери, швидше за все, наполягатимуть на підвищенні тарифів до «економічно обґрунтованого» рівня, що може призвести до збільшення рахунків за комунальні послуги на 30% і більше.
Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук підтверджує, що за зростанням цін у 2024 році стоїть поєднання сезонності, економічних факторів та війни, що триває. Він прогнозує, що ціни на овочі можуть зрости на 15% до нового сезону. Він також зазначає, що хоча експортні обмеження тимчасово знизили закупівельні ціни на молоко, загальна вартість для споживачів навряд чи зміниться через зростання податків, зокрема акцизів на паливо. Марчук додає, що найближчим часом очікується зростання цін практично на всі категорії продуктів.
Шевчишин також підкреслює зростання цін на молочні продукти через зростання вартості кормів та прогнозує, що ціни на м'ясо, які зростали повільно у 2024 році, різко зростуть у 2025 році. Це може призвести до збільшення імпорту задоволення попиту.
Самі роздрібні мережі обережні у прогнозах зростання цін, визнаючи, що коливання валютних курсів, погода, логістичні витрати і сезонність відіграють значну роль визначенні цін. Наприклад, ціни на м'ясо і молоко, як правило, вищі взимку, ніж улітку. Рітейлери прогнозують, що ціни на овочі (особливо картопля, морква та буряк) збільшаться у 2025 році найбільше, поряд із молочними продуктами, такими як молоко, сметана та олія.
Незважаючи на інфляцію, деякі супермаркети, такі як Екомаркет, повідомляють, що обсяги продажів поступово збільшувалися в 2024 році. Цікаво, що сприйняття споживачами зростання цін знизилося порівняно з попередніми роками, а покупці стали менш чутливими до зростання цін. Тим часом роздрібна мережа ATБ зазначає, що інфляція призводить до зниження купівельної спроможності, але це також стимулює торгівлю, оскільки споживачі купують товари, поки ціни все ще відносно низькі.
Мережа ATB також повідомляє, що горілка, яка стабілізувалася за останні два роки, ймовірно, подорожчає на початку 2025 року через зростання вартості сировини та електроенергії. Сектори вина та коньяку вже зазнали зростання цін на 50% з грудня 2024 року. Очікується, що інші напої, включаючи какао, каву та соки, також побачать зростання цін у 2025 році.
Незважаючи на загальну інфляційну тенденцію, мережа ATБ зазначає, що ціни на більшість продуктів можуть залишатися відносно стабільними, хоча такі фактори як погода, логістика та енерговитрати все ще можуть призвести до зростання цін. Вони також посилаються на заяву Продовольчої та сільськогосподарської організації, яка прогнозує несприятливі погодні умови для врожаю пшениці наступного сезону, а це означає, що українські фермери, найімовірніше, не знизять ціни. Це, своєю чергою, призведе до зростання вартості хліба, макаронних виробів, м'яса та молока.
Зрештою очікується, що зростання цін продовжиться, що обумовлено поєднанням неврожаїв, зростаючих витрат виробництва, підвищення тарифів і економічних проблем, що продовжуються, пов'язаних з війною. Експерти очікують на деяку стабілізацію пізніше цього року, але на даний момент українцям доведеться скоригувати свої звички в їжі, щоб впоратися з фінансовим тиском, з яким вони стикаються.
Раніше «hyser» повідомляв, картопля, капуста та морква: ціни на ключові продукти знову переписали – де купити дешевше
Як повідомляв «hyser», з лютого життя стане складнішим: зростання цін, мобілізація, банківські ліміти, ВВК, виплати, податки на авто та дорогі продукти