Різноманітність овочів та фруктів цього літа тішило око. Крім того, ціни на деякі продукти були більш ніж доступними: кавуни стартували від 9 грн/кг, баклажани коштували 15-20 грн/кг, а томати – 25-30 грн/кг. І ось стало відомо, що кінець сезону зробив цінові сюрпризи.
Підпишись на Hyser.com.ua в Google News! Тільки найяскравіші новини!
ПідписатисяНаприклад, ціни на капусту, яка завжди була важливим елементом українського столу, у серпні 2024 року значно зросли. Так, якщо наприкінці травня-початку липня капусту можна було купити лише за 8-10 гривень за кілограм, то зараз ціни на білокачанну капусту піднялися до 30-33 грн/кг. При цьому експерти попереджають про можливе подальше подорожчання через втрати врожаю, спричинені шкідниками.
Ситуація з огірками була ще менш оптимістичною. Через короткий сезон вирощування на відкритому ґрунті, спричинений аномальною спекою, ціни на якісні огірки досягли 70 грн/кг. Неліквідні огірки продавалися за ціною 20-30 грн/кг, що стало викликом для споживачів, які звикли до нижчих цін. Проте ті, хто вирощував огірки самостійно, змогли не лише забезпечити себе на зиму, а й заробити, продаючи залишки на базарі.
Томати, традиційний продукт для літнього столу були доступні за ціною 25-30 грн/кг, хоча сортові помідори коштували дорожче – від 40 грн/кг. Картопля, незважаючи на добрий урожай, продавалася за середньою ціною 20 грн/кг, хоча розмір деяких бульб викликав саркастичні коментарі про схожість із чері-помідорами.
Ціни на цибулю залишалися нестабільними, але в межах 12-15 грн/кг, що не викликало паніки серед споживачів. Буряк і морква залишалися доступними, що дозволяло українцям готувати улюблені страви, наприклад борщ, хоча загальна тенденція до підвищення цін на овочі ближче до зими все ж таки відчувалася.
Незважаючи на відносний спокій у літній сезон, осінь несе з собою нові виклики. Підвищення акцизів на паливо, можливі відключення електроенергії та прогнози щодо перебоїв із постачанням хліба викликають занепокоєння серед населення. Крім того, подорожчання кави в Європі та дорогий шоколад порушують питання про подальші цінові коливання на інші продукти.
Українці, які цього літа могли насолоджуватися достатком на столі, тепер уважно стежать за розвитком подій, готуючись до можливих труднощів. Водночас залишається надія, що незважаючи на всі виклики, аграрний сектор зможе адаптуватися до нових умов, як це вже неодноразово було у минулому, та забезпечити стабільність на ринку продовольства.